Film natáčený na faře jde do kin 25. května

Filmový štáb pracoval na naší faře v Mariánských Horách loni v červnu. V interiéru i exteriéru fary točil záběry pro film o Františku Kriegelovi. Snímek jde právě do kin a nese název „Muž, který stál v cestě“. František Kriegel (1908-1979) byl původně vojenský lékař, po roce 1949 se stal náměstkem ministra zdravotnictví. Od roku 1964 byl členem Národního shromáždění ČSSR. V srpnových událostech roku 1968 byl s dalšími vedoucími československými komunistickými politiky unesen do Moskvy, kde jako jediný člen československé delegace odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol. O rok později byl z KSČ vyloučen. Po vzniku Charty 77 byl jedním z prvních signatářů. Jeho pohřeb na nátlak StB proběhl bez účasti veřejnosti.

Film mapuje události srpna roku 1968. Režie se ujal Petr Nikolaev. Premiéra filmu je ve čtvrtek 25. května. V Ostravě je film k vidění v kině Luna, kde má v pondělí 22. května svou ostravskou předpremiéru spojenou s autogramiádou. Trailer k filmu zde.

 

Foto: Wikipedia