Setkání mezi lidmi jsou největším bohatstvím Noci kostelů

Od poslední Noci kostelů (2. 6. 2023) uběhl už týden. Plakáty zmizely. Ostrava žije dalšími letními akcemi a festivaly. Přesto některá setkání s lidmi během Noci kostelů dál zůstávají v mysli a v srdci pořadatelů. Lidé, kteří organizovali Noc kostelů v našem farním kostele, si udělali za letošní akcí krátké ohlédnutí a mimo jiné se podělili o setkání, která prožili. Něco málo z jejich ohlédnutí z Nocí kostelů nabízíme i vám. Setkání mezi nejrůznějšími lidmi jsou tím nejvzácnějším, co tato akce nabízí.

„Setkal jsem se s maminkou, která má nemocné dítě. Do kostela chodit nemůže. O to radši byla, že se dostala do kostela právě na Noc kostelů. Byla za to moc ráda.“

„Vybavuje se mi setkání s ženou z Ukrajiny, která vešla do kostela se svým dítětem. Přes jazykovou bariéru jsme si moc nepopovídali. Ale v kostele se oba zdrželi dlouho a měl jsem dojem, že je to pro ně příjemné místo.“

„Setkala jsem se s milými lidmi, kteří byli v kostele poprvé. Nikdy před tím jsem se jako organizátor do Noci kostelů nezapojila. Lidé byli příjemní, chtěli si povídat. Hodně jsem se nasmála.“

„Rozhovory s lidmi byly oboustranně velmi přátelské a se vzájemným respektem. Mnohdy návštěvníky stačilo jen naťuknout krátkým dotazem, a lidé pak sami povídali.“

„Během své služby u vchodu jsme se potkali převážně s lidmi, kteří přišli na Noc kostelů poprvé. Někteří ze starších návštěvníků si s námi zavzpomínali na svoje zážitky z kostela, ať to bylo první svaté přijímání nebo svatba.“

„Na kůru jsme měli otevřené varhany. Lidé mohli nahlédnout do hudebního nástroje. Mohli vidět třeba měch a různé druhy píšťal. Hodně lidí mi říkalo, že máme nejhezčí kostel a že je hrozně fascinuje všechno. Bylo to hezké.“

„V našem koutku s kostelními předměty a oděvy si kluci s chutí i obavami zazvonili na zvonky. Moc se mi líbila mladá děvčata, která měla zájem hlavně o knihu „Svatební obřady“. Oslovil mě také jeden člověk s tím, že do kostela kdysi dávno chodil. Teď po těch dojmech chce znovu začít. To mě dojalo.“

„Povídala jsem si s ženou, která k nám ráda chodí na různé koncerty. Náš kostel se jí líbí. A zajímavé bylo také setkání s babičkou, která bydlí nedaleko kostela. Přišla s dětmi. Vykládala o svém křtu, svatém přijímání, svatbě.“