Almužna nás provází i ve velikonočním třídení

Modlitba, půst a almužna jsou tři pilíře čtyřicetidenní přípravy na Velikonoce. Se slavením Velikonoc však nekončí, ale stávají se naším životním stylem po celý rok. Ve velikonočním třídenní je modlitba trvalou součástí každého liturgického slavení i osobního prožívání. Velký pátek je dnem přísného postu nejen od masa, ale také od množství jídla. Již po mnoho let je zvykem, že finanční prostředky vybrané v jednotlivých pokladničkách v našem farním kostele v Mariánských Horách v průběhu velikonočních svátků jsou věnované na podporu opravy chrámů ve Svaté zemi. V návaznosti na stále probíhající vojenský konflikt v Izraeli je letošní sbírka na Zelený čtvrtek při mši, a všechny dary do pokladniček, věnovaná na podporu křesťanům ve Svaté zemi. Ať už se nacházejí v oblasti Izraele, Gazy nebo na Západním břehu. Křesťané ve Svaté zemi jsou příslušníky různých církevních společenství, ne všichni se hlásí ke katolické tradici. Jsou součástí tradice latinské, pravoslavné, arménské, koptské, evangelické a mnoha dalších. Všichni si zaslouží naší materiální podporu. Mimo jiné i proto, že místa jejich shromáždění se stávají důležitou oporou pro další obyvatele Izraele, kteří se hlásí i k jiným náboženstvím.

Na Hod Boží velikonoční můžeme projevit svou štědrost při slavnostní nedělní bohoslužbě při sbírce do Diecézního mzdového a solidárního fondu. Každý dospělý na bohoslužbě je vybídnut k tomu, aby do sbírky přispěl částkou 250 Kč. Z prostředků vybraných po celé ostavsko-opavské diecézi se částečně hradí mzdy kněží a dále některé pastorační a stavební projekty v diecézi (více zde).

Autor: Petr Smolek
Foto: Ivana Buzková/Člověk a víra