Farní ohlédnutí za probíhající synodou

Vážení a milí farníci, v říjnu skončilo první řádné generální shromáždění biskupské synody na téma „Za synodální církev: společenství, spoluúčast, poslání“. Výsledkem práce byl souhrnný dokument, který v českém překladu naleznete zde.

V souvislosti s tímto dokumentem a s probíhajícími pracemi nás generální vikář naší diecéze o. Jan Czudek žádá o odpovědi na tyto tři otázky:
1. Jak a jestli synoda v naší farnosti změnila náš způsob myšlení, komunikace, vztahy?
2. Jak se to projevilo v konkrétních oblastech?
3. Co nás během synodálního procesu obohatilo? Co se naopak nepovedlo?

V současnosti již nejde o to znovu se k těmto třem otázkám sejít a začít synodální proces opět od začátku. Již není nutné opakovat proces naslouchání a konzultace. Toto vše probíhalo v první fázi, nyní jsme již ve fázi druhé, a to mezi dvěma římskými zasedáními. Následující zasedání bude probíhat v říjnu 2024.

Obracíme se na všechny farníky s pobídkou k písemné odpovědi na tyto otázky. Farníci, kteří se zapojili do synodních pracovních skupin, byli osloveni osobním mailem. Otázky ale dávají možnost všem farníkům vyjádřit se, jak dosavadní synodální proces v naší farnosti vnímají, i když nebyli přímo zapojení do pracovních skupin.

Termín pro zaslání odpovědí na otázky 1. – 3. je 31. leden 2024. Odpovědi zasílejte na koordinátorku synody v naší farnosti, na Martinu Struminskou (731 105 660, m.struminska@seznam.cz). Ze všech došlých odpovědí koordinátoraka vypracuje souhrn za naši farnost a předá jej generálnímu vikáři o. Janu Czudkovi. Po skončení práce všichni zúčastnění dostanou na mail odpovědi všech farníků. Odpovědi budou zároveň zveřejněny na webu farnosti. U každé zveřejněné odpovědi bude křestní jméno pisatele.

Farář naší farnosti, o. Petr, ke třem, již zmíněným otázkám, přidal čtvrtou otázku : 4. Jak se chci dál zapojovat do dozrávání naší farnosti, aby byla ještě více synodální a misijní?
Této čtvrté otázce bude věnován cyklus tří vzdělávacích večerů pro dospělé na téma Souhrnné zprávy synody z 28. října 2023. Cyklus se bude konat vždy v úterý v termínech 16., 23. a 30. dubna vždy v 18.30 hod. na faře.

V případě jakýchkoli dotazů se neostýchejte oslovit Martinu Struminskou, ráda poskytne pomoc.

Ještě připojujeme pozvánku na nejbližší setkání farníků, které se bude konat 26. ledna v 17.45 hod. na faře. Tématem schůzky bude letošní prožívání postu a adventu a bude vedeno v duchu synodálního procesu.

Martina Struminská a Petr Smolek
Publikováno 12. 1. 2024.