Jak probíhající proces synody dosud ovlivnil naši farnost?

Milí čtenáři, začínáte číst soubor odpovědí jedenácti lidí z naší farnosti, kteří napsali svou písemnou odpověď na tři otázky: Jak a jestli synoda v naší farnosti změnila náš způsob myšlení, komunikace, vztahy? Jak se to projevilo v konkrétních oblastech? Co nás během synodálního procesu obohatilo? Co se naopak nepovedlo?

Tyto otázky byly na začátku roku 2024 rozeslány generálním vikářem, o. Janem Czudkem, do všech farností naší diecéze, kde se lidé zapojili do synody ve farních pracovních skupinách. Generální vikář chce z odpovědí, které k němu z jednotlivých farností dorazí, vypracovat diecézní zprávu, která bude předána dál.

V naší farnosti se od ledna 2021 zapojilo do synodních pracovních skupin více než čtyřicet farníků. Každému z nich, a všem farníkům bez jakéhokoli omezení, jsme nabídli, aby na otázky odpověděli svým jedinečným způsobem. Odpovědi jsme sbírali do 31. ledna. Dále v textu najdete všechny odpovědi, které v naší farnosti vznikly. Pořadí je náhodné a nehraje žádnou roli. Pisatel je vždy označen křestním jménem.

Jsme si vědomi, že synodní setkání není možné nahradit písemným dotazníkem. Čas společného setkání lidí, kteří spolu mluví tváří v tvář, naslouchají si, reagují na sebe, modlí se, vytvářejí vztahy, je nenahraditelný. Přesto jsou nashromážděné písemné odpovědi dobrým kamínkem do mozaiky synodální práce v naší farnosti. Děkujeme všem, kdo se o svůj pohled podělili a kdo chtějí jít v naší farnosti po společné cestě.

Celý text ZDE.

Autor: Petr Smolek