Křížové cesty v naší farnosti v postní době

Modlitba křížové cesty má svůj původ v poutích křesťanů do Svaté země v období, kdy před mnoha staletími byla pouť možná jen pěšky nebo na lodích s plachtami. Když pouť do Jeruzaléma byla nebezpečnější víc než obvykle, začali si křesťané stavět v Evropě pod širým nebem cesty, které napodobovaly poslední Ježíšovu cestu Jeruzalémem  z místa odsouzení v Pilátově paláci až na Kalvárii. Až o mnoho let později se z modlitby venku, při které věřící chodili ve stopách trpícího Ježíše, stalo čtrnáct zastavení v kostele, které visí na zdi. I když se způsob modlitby v čase proměnil, smysl zůstává pro křesťany po staletí stejný: v modlitbě se sjednotit s trpícím Ježíšem a učit se s láskou a věrností nést vlastní životní trápení a těžkostí.

V letošní postní době budou v naší farnosti křížové cesty každý pátek po večerní mši svaté ve farním kostele. Mše svatá začíná v 17 h, modlitba křížové cesty po jejím skončení, cca v 17.35. Poprvé se takto budeme modlit v pátek 16. února, naposled v pátek 22. března. Na Velký pátek, 29. března, bude křížová cesta v 9 h dopoledne. Srdečně zveme farníky a skupiny ve farnosti, aby se zapojili do vedení křížové cesty. Rozpis zde. V návaznosti na synodu a snahu o misijní vycházení vřele doporučujeme, aby se do modlitby křížové cesty zapojilo co nejvíce lidí. Chceme dát přednost vlastní modlitbě, která navazuje na to, co aktuálně prožíváme, před předem připravenými texty. Hudební doprovod závisí na těch, kteří modlitbu vedou. Je možné požádat o doprovod varhaníka nebo zpívat s jiným doprovodem nebo zvolit modlitbu beze zpěvu.

Dvakrát v postní době, v neděli 25. února a 3. března, bude křížová cesta v našem farním kostele v 17 h. Na Květnou neděli, 24. března, organizujeme křížovou cestu v Bělském lese, začátek bude v 16 h. V neděli 10. března se chceme přidat k diecézní křížové cestě s biskupem Martinem, která začne v 14.30 na poutním místě Cvilín u Krnova. O týden později, v neděli 17. března, se opět v 14.30 připojíme k diecézní modlitbě s biskupem na poutním místě u baziliky ve Frýdku. Zájemcům nabízíme společnou cestu osobními automobily. Prosíme ochotné řidiče, aby se zapsali do rozpisu. Podle počtu motoristů budeme pak moci nabídnout počet míst na svezení.

Autor: Petr Smolek
Foto: Josef Polehna/Člověk a víra