Následující tři neděle se modlíme za čekatelku křtu

Příprava na Velikonoce má mimořádný rozměr pro dospělé, kteří o velikonoční vigilii přijímají křest, eucharistii a biřmování. Je to pro ně poslední období před přijetím svátostí. Po mnoha měsících uvádění do křesťanského života se jejich čekání blíží ke svému vrcholu. O třetí, čtvrté a páté postní neděli se celé shromáždění pokřtěných za ně při nedělních bohoslužbách modlí. Tato modlitba se nazývá „skrutinium“. Modlitbu za čekatele křtu může doprovázet také svěřování pokladů církve. Těmi jsou modlitba Vyznání víry a modlitba Otčenáš.

V naší farnosti se na přijetí křtu připravuje katechumenka Hana. Svátost křtu, eucharistie a biřmování přijme během velikonoční vigilie, která začne v sobotu 30. března v 19.30 ve farním kostele v Mariánských Horách. V průběhu tří postních neděl, 3., 10. a 17. března, se budeme za naši katechumenku modlit při nedělních bohoslužbách v 9.30 ve farním kostele. V bohoslužbě slova nás budou doprovázet liturgické texty cyklu čtení A. Po vyznání víry katechumenka předstoupí dopředu. Nejprve se všichni spojíme v modlitbě a budeme při přímluvách pamatovat zvláště na ni a na ostatní, kteří na jiných místech budou v církvi o Velikonocích pokřtěni. Na přímluvy pak naváže modlitba za osvobození od zla a prosba za vylití Ducha svatého. Uvedené modlitby mají katechumeny v tomto rozhodujícím období ochránit před útoky zla a mají je utvrdit v jejich rozhodnutí žít s Kristem v církvi. Předání modlitby Vyznání víry proběhne o 3. postní neděli (3. března), předání modlitby Otčenáš o dva týdny později.

Těší nás, že si Bůh k sobě stále přivádí nové lidi. Máme radost, že některé z nich můžeme doprovázet v naší farnosti. Modlíme se za ně.

Autor: Petr Smolek
Foto: Zdeněk Poruba/Člověk a víra (Fotografie ze setkání dospělých, kteří budou v naší diecézi o Velikonocích pokřtěni, s biskupem Martinem v sobotu 17. února 2024 v Ostravě.)
Publikováno 29. února 2024