O velikonoční vigilii se naše farnost rozroste

Mnozí lidé znají označení „Bílá sobota“. Je to den spojený s tichem, kdy Ježíšovo tělo odpočívá v hrobě. Je to také den, kdy večer začínáme slavit Kristovo zmrtvýchvstání.  Ono přídavné jméno „bílá“ odkazuje na dospělé, kteří byli už v počátcích církve křtěni při velikonoční vigilii. Byli ponořeni do Kristovy smrti a do jeho zmrtvýchvstání. Získali nový život v Duchu svatém. Jsou očištěni. Jejich oděv je bílý. Nově pokřtění dospělí následně po celý týden chodili oblečeni v bílém na znamení odpuštění všech svých hříchů a na znamení nového začátku, který ve křtu přijali.

Během letošní velikonoční vigilie, která v našem farním kostele začne 30. března v 19.30, přijme svátost křtu, biřmování a eucharistie naše katechumenka Hana G. Jako křestní a biřmovací jméno přijme jméno Marie. Naše farnost tak získá nového dospělého člena.

Při vigilii přijme biřmování a poprvé svaté přijímání také druhá žena. I ona nese jméno Hana. A také ona si za svou biřmovací patronku zvolila Marii.

Kněz, který uděluje katechumenům o velikonoční vigilii křest, má právo také biřmovat, i když za běžných okolností je biřmování vyhrazeno jen biskupovi. Pro biřmování paní Hany K. kněz v naší farnosti získal od o. biskupa Martina povolení.

Jsme velmi rádi, že je naše farnost místem, kde dospělí nacházejí víru a přijímají svátosti uvedení do plného křesťanského života.

Autor: Petr Smolek
Foto: Milan Chudej