Pastorační ohlédnutí za rokem 2023

Život v naší farnosti v roce 2023 byl utvářen pastoračními činnostmi pravidelnými a mimořádnými.

Pravidelně do života naší farnosti patří slavení bohoslužeb v obou kostelích, poutě, výročí posvěcení farního kostela. Trvalou součástí byla i modlitba růžence před každou mší svatou ve farním kostele nebo pravidelné středeční adorace od 17 h. Po celý rok se různí farníci zapojovali jako čtenáři liturgických čtení. Členové živého růžence se denně modlili desátek růžence. Ve svých pravidelných intervalech se setkávala společenství Modlitby matek a společenství manželů. Náboženství pro děti se vyučovalo po celý rok. Do června přicházelo na faru 26 dětí, v novém školním roce od září pak 22 dětí ve věku od 1. do 8. třídy ZŠ. Do června také fungovalo setkávání ministrantů na faře. Kněz a jáhen po celý rok docházeli za nemocnými domů i do nemocnic. Pravidelně docházeli do domovů seniorů na Zelené ulici a Rybářské ulici.

Po celý rok do života farnosti přispívali svou prací farníci zapojení do úklidů kostela a fary, do kostelnické, varhanické, zpěvácké, ministrantské, zahradnické a květinové služby. Děkujeme.

V průběhu celého roku fungovalo na faře Čtení Bible ve společenství. Konaly se farní nedělní kavárny na faře i před kostelem. V listopadu a prosinci byly kavárny i s pozvanými hosty, Jiřím Ramíkem a Petrem Novákem. V jednotlivých měsících se na faře potkávali starší farníci na setkání seniorů. Podle potřeby se potkávala farní pastorační rada a farní ekonomická rada.

Kněz a jáhen i v roce 2023 ve farnosti připravovali páry rodičů na křest. Za celý rok bylo pokřtěno  18 dětí. Připravovali také snoubence na přijetí církevního sňatku. Ve farním kostele byly oddány 4 páry. Kněz i jáhen sloužili celkem 20 pohřbů, 8 zesnulých bylo uloženo do hrobu, u 11 pozůstalí zvolili kremaci, jeden zemřelý věnoval ještě za života své tělo pro vědecké účely.

K mimořádným aktivitám uplynulého roku patřilo lednové vyprávění s fotografiemi o pěším putování do Jeruzaléma. V lednu a květnu jsme mezi sebou sbírali trvanlivé potraviny a drogerii na pomoc ukrajinským rodinám na Ostravsku. Příprava dětí na první svaté přijímání probíhala v uplynulém roce poprvé v naší farnosti v těsné spolupráci s rodiči při šesti společných setkáních s knězem a katechetkou. K prvnímu přijímání přistoupilo 11 dětí.

V postní době se konala postní duchovní obnova. O páté postní neděli bylo v obou kostelích pomazání nemocných. Po celý půst se v pátky a neděle konaly ve farním kostele po bohoslužbách křížové cesty. V březnu jsme ve farním kostele zkoušeli nové ozvučení, které nakonec bylo zamítnuto, protože nepřinášelo výrazné zlepšení.

Od května do října byl farní kostel otevřen každou sobotu a neděli odpoledne v rámci Otevřených chrámů. Mladí lidé z naší farnosti jako průvodcovská služba umožnili nahlédnout do kostela 1268 návštěvníkům. V květnu se v pátky po mši konala v kostele mariánská modlitba. V májovém měsíci jsme se vydali na farní pouť na Starou Vodu, na Slezskou Hartu a na diecézní pouť na Maria Hilf. Prožili jsme oslavu slavnosti Seslání Ducha svatého se sobotní svatodušní vigilií a nedělní svatodušní vaječinou. Mladí lidé v červnu uspořádali letní víkendovku pro děti v Mostech u Jablunkova. V pátek 2. června jsme otevřeli náš farní kostel v rámci Noci kostelů.

Během letních prázdnin byla každé dva týdny Otevřená farní zahrada. V září jsme se zapojili do akce našeho městského obvodu a uvařili jsme guláš na Guláš fest. Od září byla nově každou poslední neděli v měsíci mše svatá v M. Horách více zaměřená pro děti. V září jsme uvedli katechumenku Hanu do našeho farního společenství. V říjnu jsme se modlili mariánské modlitby na společné úmysly.

V průběhu podzimu náš farní kostel hostil koncert k 50. výročí založení Základní školy Gen. Janka a koncert Simy Magušinové s kapelou. 3. listopadu se konalo farní synodní setkání o prožívání adventu a Vánoc v naší farnosti. Na začátku listopadu jsme se modlili za zesnulé na hřbitově v Nové Vsi i v Mariánských Horách. V průběhu listopadu vedl Petr Smolek tři vzdělávací večery na téma „Jak prožívat mši svatou?“ O poslední vzdělávací listopadový večer se postaral Marián Pospěcha se svým lektorským kurzem na povzbuzení.

Nově jsme v adventu prožívali každou sobotu rorátní mši. Dvě farnice opět vstoupili mezi žáky ZŠ Gen. Janka s vánočními vstupy. Opět jsme se před svátky dělili s klienty Nové šance a s dalšími potřebnými o vlastní vánoční cukroví. Poprvé se na Štědrý den konala na faře společná štědrovečerní večeře.

Naše farnost se od roku 2021 aktivně zapojuje do synodálního procesu v církvi. Stále se krok za krokem učíme, jak žít v našich podmínkách a v naší době společenství, spoluúčast a poslání. Toto pro nás zůstává úkolem i v novém roce, který začínáme.

6. 1. 2024
Autor: Petr Smolek