Příprava na setkání farníků 26. ledna

V pátek 26. ledna 2024 se po večerní mši svaté v 17.45 na faře koná setkání farníků o tom, jak budeme v naší mariánskohorské farnosti prožívat letošní postní a velikonoční období.

Zveme všechny farníky, kteří se chtějí podílet na plánování, přípravě a realizaci života naší farnosti v období od 14. února (Popeleční středa) do 19. května (slavnost Seslání Ducha svatého, konec velikonoční doby). Tímto široce otevřeným setkáním navazujeme na synodální proces v naší farnosti a konáme další kroky na cestě ke společenství, spoluzodpovědnosti a naplňování našeho poslání.

Setkání 26. ledna bude probíhat synodálním způsobem, který vyžaduje přípravu, schopnost naslouchat, zapojení každého z účastníků a společné hledání, co máme v naší situaci dělat. Přípravou na setkání jsou tyto řádky (k tisku zde).

Prosíme každého, kdo na setkání přijde, aby si dopředu připravil své odpovědi na dvě níže uvedené otázky tak, aby na každou z nich dokázal odpovědět v průběhu 90 vteřin:

Čím konkrétně má být prožívání postní a velikonoční doby v naší farnosti synodální?

(Synodální ve smyslu, že podporuje společné kráčení všech pokřtěných ve farnosti, posiluje spoluzodpovědnost všech pokřtěných a směřuje k naplnění poslání.)

Čím konkrétně má být prožívání postní a velikonoční doby v naší farnosti misijní?

(Misijní ve smyslu, že směřuje mimo prostor kostela, směřuje ke sdílení radosti z života s Ježíšem, ukazuje Ježíšovu touhu vstoupit do rozhovoru s každým člověkem.)

Pro přehled uvádíme to, co se v naší farnosti odehrálo v postním a velikonočním období v předchozím roce 2023 a co je plánováno v tomto roce 2024. Uvedený přehled je jako široká paleta činností, kterými se můžeme nechat inspirovat. Prvotním cílem není aktivitami zaplnit farní kalendáři. Smyslem setkání je zodpovědně vybrat nebo nově vytvořit takové aktivity, které nám pomohou ve farnosti žít synodálně a misijně.
V případě jakýchkoli dotazů ohledně setkání a přípravy na něj se obracejte na kněze farnosti.

V roce 2023 jsme v postní a velikonoční době prožívali:

– obvyklé postní a velikonoční bohoslužby; bohoslužby ve všední dny v kapli na faře, v neděli v kostele. Od 27. 3. 2023 byly všechny bohoslužby ve farním kostele, skončila topná sezóna v kostele.
– celoroční aktivity: středeční adorace, modlitba růžence, Čtení Bible ve společenství, setkání seniorů, farní kavárna v neděli 19. 3. a na slavnost Zmrtvýchvstání Páně, příprava dětí na první svaté přijímání
– udílení popelce na Popeleční středu v MH, na 1. neděli postní v NV
– postní duchovní obnova – neděle 26. 2. 2023 od 15 do 18 h, téma: Půst křesťana na synodní cestě.
– křížové cesty vždy v pátek a v neděli po mši v kostele
– křížová cesta v Bělském lese v neděli 19. 3. 2023 v 16 h
– diecézní modlitební výzva – úmysl na každý den postní doby
– farní postní aktivita – postní kartičky se zamyšlením k evangeliu dané neděle, s podnětem pro jednání a s modlitbou
– postničky – papírové pokladničky, výtěžek byl předán Charitě Ostrava, v roce 2023 se vybrala a odeslala částka 5 538 Kč
– modlitební akce „24 hodin pro Pána“ v kostele sv. Josefa u salesiánů
– pomazání nemocných při bohoslužbách během 5. postní neděle
– velikonoční úklid fary a kostela
– bohoslužby Květné neděle – v MH průvod od univerzity
– bohoslužby Zeleného čtvrtku – mše sv. v 18 h, umývání nohou 12 mužům, krátká adorace v Getsemanské zahradě, otevřený kostel pro soukromou modlitbu do 21 h
– Velký pátek – v 9 h v kostele křížová cesta, v 15 h velkopáteční obřady
– Bílá sobota – od 9.00 do 19.30 adorace u Božího hrobu, v 20 h velikonoční vigilie
– neděle Zmrtvýchvstání Páně – při bohoslužbách sbírka do Diecézního mzdového a solidárního fondu, v MH po mši farní kavárna na schodech
– Velikonoční pondělí – mše sv. v 8 h v MH
– farní výlet pro děti do Klimkovic (sobota 15. 4.)
– sbírka trvanlivých potravin a drogerie na pomoc ukrajinským rodinám, 30. 4. – 14. 5. 2023
– od 1. 5. byl otevřen farní kostel v rámci Otevřených chrámů
– mariánská modlitba v květnu vždy v pátek po skončení mše svaté u sochy Panny Marie Lurdské
– farní pouť na Starou Vodu, Hartu a Maria Hilf (13. 5. 2023)
– slavnost Nanebevstoupení Páně – mše sv. v 18 h ve čtvrtek 18. 5. v MH, v NV v neděli 21. 5.
– svatodušní vigilie v sobotu 27. 5.
– svatodušní vaječina na farní zahradě v neděli 28. 5. 2023 v 15.30

V roce 2024 je v naší farnosti v plánu:

– v neděli 11. února hromadné udílení svátosti pomazání nemocných ještě před začátkem postní doby
– v neděli 11. února maškarní party pro děti 0-6 let v 15 h na faře
– obvyklé postní a velikonoční bohoslužby
– postní duchovní obnova v neděli 18. 2. od 15 do 18 h
– farnosti Ostrava – Stará Bělá je v průběhu postní doby přislíbena sbírka trvanlivých potravin a drogerie na pomoc ukrajinským rodinám
– velký úklid kostela v sobotu 23. března
– při velikonoční vigilii bude pokřtěna katechumenka Hana
– na Hod Boží velikonoční bude po mši sv. před kostelem farní nedělní kavárna. S velkou pravděpodobností hlavní schodiště bude uzavřené z důvodu probíhajících prací. Práce provede realizační firma v rozmezí 1. 3. – 31. 5. 2024
– svatodušní vigilie v sobotu 18. 5. ve večerních hodinách
– celodenní farní pouť do Zašové v sobotu 25. května