Shrnutí generálního vikáře k probíhajícímu synodálnímu procesu v diecézi

Uveřejňujeme text mons. Jana Czudka, generálního vikáře ostravsko-opavské diecéze, který přináší ohlédnutí za dosud probíhajícím synodálním procesem v naší ostravsko-opavské diecézi.

Pro lepší pochopení situace uvádíme, že XVI. řádné generální shromáždění biskupské synody ve Vatikánu vydalo na závěr svého čtyřtýdenního jednání Souhrnnou zprávu (28. 10. 2023, zde). Tento dokument byl nabídnut všem diecézím ve světě jako podklad na cestě k dalšímu setkání, která se uskuteční v říjnu 2024 opět ve Vatikánu. Jednotlivé diecéze dostaly volnost, jak s touto Souhrnnou zprávou budou dále pracovat.

Generální vikář a zároveň koordinátor synodálního procesu v naší diecézi, mons. Jan Czudek, rozeslal v lednu 2024 koordinátorům ve farnostech naší diecéze dotazník, který se skládal ze tří otázek. Bylo na koordinátorech, jak na otázky odpoví a zda do toho zapojí další pokřtěné ve svých farnostech.

V naší farnosti jsme dali možnost odpovědět všem. Několik farníků své odpovědi sepsalo. Veškeré odpovědi v naší farnosti jsme shromáždili zde. Souhrn z těchto odpovědí za naši farnost (zde) zpracovala Martina Struminská a zaslala na začátku února 2024 na biskupství.

Mons. Jan Czudek zpracoval odpovědi, které mu přišly, a vypracoval v dubnu 2024 text, který mapuje současnou situaci synodálního procesu v celé ostravsko-opavské diecézi. Text v plném znění a v originální úpravě přinášíme zde.

Autor: Petr Smolek
Publikováno 24. 4. 2024