Štědrost nás spojuje s Ježíšem

Bezpečnou cestou duchovního života je v každé době modlitba, půst a almužna. Adventní čas dává do popředí štědrost, schopnost podělit se. V dávání se spojujeme s Ježíšem dvěma způsoby. Jednak napodobujeme jeho jednání, kdy on, bohatý, se stal pro nás chudým, abychom my zbohatli z jeho chudoby (srov. 2 Kor 8,9), jednak v každém daru potřebnému člověku obdarováváme jeho samého. On nám přece říká: „Měl jsem hlad, a dali jste mi najít, měl jsem žízeň, a dali jste mě napít, byl jsem na cestě, a ujali jste se mě, byl jsem nemocný, a navštívili jste mě“ (srov. Mt 25,34-36). Každý z nás se má podle svých možností svobodně rozhodnout, jak svou štědrost konkrétně projeví.

V naší farnosti nabízíme společné rozdávání v několika podobách. Nabízíme lidem možnost podělit se o vlastnoručně vyrobené cukroví s klienty Nové šance. Cukroví sbíráme v sakristii do neděle 17. prosince.

Kdo radši přispívá finanční částkou, tomu dáváme možnost zapojit se do pomoci lidem bez domova. Lidé bez domova jsou v blízkosti našeho farního kostela a fary celoročně. Z vybraných finančních prostředků chceme lidi bez stálého domova obdarovat symbolickými vánočními dárky, finančním poukazem na nákup v supermarketu a hlavně noclehem v teple v podobě zakoupených Nocleženek (jedna noc pro jednu osobu v Armádě spásy, 100 Kč) a Nocí pod střechou (jedna noc pro jednu osobu v Noclehárně v Charitním domě sv. Františka v Ostravě, 50 Kč). Finanční prostředky na tento účel vybíráme do kasičky uprostřed farního kostela.

Jinou podobou štědrosti je možnost odnést si z našeho kostela Betlémské světlo a přinést ho dalším lidem. Světlo z jeskyně Ježíšova narození v Betlémě bude v našem kostele od pátku 22. prosince.

Štědrý je také ten, kdo se za druhé modlí. Dělí se o svůj čas a přináší před Ježíše všechny potřeby lidí kolem sebe.

Ať už si vybereme jakýkoli způsob, dávejme a nechme se také obdarovat.

Foto: Pavel Langer/Člověk a víra