Štědrý den v naší farnosti

V neděli 24. prosince slavíme nejprve bohoslužby ze 4. adventní neděle. Nedělní mše svatá začíná v 7.30 v kostele sv. Bartoloměje v Nové Vsi, následně v 9.30 ve farním kostele v Mariánských Horách. Mše svatá v Mariánských Horách je více zaměřena pro děti. Po jejím skončení, cca v 10.30, odhalíme betlém a budeme u betléma rozdávat betlémské světlo až do 13 h. Zároveň všem dětem, které od 10.30 do 13.00 k betlému přijdou, dáme možnost, aby nám pomohly u betléma dozdobit vánoční stromky. Odpolední otvírání betléma se letos nekoná. Půlnoční mše svatá začíná opět ve farním kostele v Mariánských Horách v 22 h. Po jejím skončení budou trubači na průčelí kostela hrát vánoční koledy do prostoru Stojanova náměstí před kostelem. V den Ježíšova narození, 25. prosince, bude opět nejprve mše svatá v 7.30 v Nové Vsi, následně v 9.30 v Mariánských Horách. Odpoledne bude 25. prosince otevřený kostel a přístupný betlém od 14 do 17 h.

Letošní Štědrý den je výjimečný v tom, že připadá na neděli. Do jednoho dne se tak sbíhá oslava 4. neděle adventní a zároveň oslava Ježíšova narození. To ale jen zdánlivě. Liturgicky je dnem oslavy Ježíšova narození jednoznačně 25. prosinec, den Narození Páně, Hod Boží vánoční. Naše české kulturní zvyky kladou velký důraz na vigilii, to je na večer, kterým se do oslavy vstupuje. Podle našich tradic se koná štědrovečerní večeře, u stromečku se rozdávají dárky, lidé přicházejí na půlnoční. To ale nic nemění na tom, že hlavním dnem oslav Ježíšova narození je 25. prosinec.

Z pohledu křesťanského slavení má každý den svou prioritu. Slavnost Ježíšova narození máme slavit v pondělí 25. prosince. V neděli 24. prosince máme oslavovat 4. neděli adventní. Neděle jako oslava Kristova zmrtvýchvstání má vždy přednost před vším ostatním. Jako křesťané jsme vyzváni k tomu, abychom slavili adventní neděli (24. prosince), a pak slavnost Ježíšova narození (25. prosince). Pro ty, kteří chtějí, je možné se navíc účastnit i vigilie, tzv. „půlnoční mše svaté“, která se slaví v noci z 24. na 25. prosince. Více podrobností o pravidlech liturgického slavení naleznete třeba zde.