Vstupy do výuky v základní škole

Od roku 2008 probíhá na území naší farnosti aktivita, kterou garantuje Katechetické a pedagogické centrum biskupství a kterou realizují naše farnice Mariana Stonišová a Markéta Korpasová (v minulosti také P. Jiří Ramík a P. Vladimír Schmidt). Jedná se tzv. „vstupy do škol“. Jsou to výukové programy s křesťanskými tématy, které jsou nabízeny kolektivu jedné školní třídy v průběhu jedné vyučovací hodiny. Témata jsou vybrána tak, aby respektovala školní osnovy. Do jara roku 2023 proběhlo na území naší farnosti celkem 450 vstupových hodin, kterých se zúčastnilo 10 368 žáků.

Přestože nabídka témat pro vstupy do výuky je širší, na základní škole Gen. Janka je tradičně největší poptávka po tématech, která souvisí se slavením Vánoc a Velikonoc. Programy přinášejí křesťanské poselství těchto svátků dětem, které se s křesťanskou vírou ve svém životě nesetkávají. Otvírají tak prostor k promýšlení důvodů, proč slavíme tyto svátky, z jakých kořenů vycházejí, i k obecnějšímu promýšlení křesťanských hodnot.

V letošním adventu se obě lektorky opět do školy opět vydají. Nabídnou dva programy: „Betlém – dům chleba“ a „Vánoce ve výtvarném umění“. Se žáky osmých tříd se potká farář starokatolické církve ThLic. Kamil Kozelský v rámci diskusního programu „Narodil se bohatý i chudý“.

Prosíme vás, farníky, abyste nesli tuto aktivitu ve svých modlitbách za lektory i za děti.

Také se nabízí možnost rozšířit tuto aktivitu i na další blízké školy. S tím se pojí pozvání a potřeba proškolení nových lektorů. Pokud byste o tuto službu obci, ve které žijeme, měli zájem, obraťte se na některou z lektorek nebo na pana faráře.

Foto: Petr Kuník