Ze setkání farníků o prožívání postní a velikonoční doby v naší farnosti

Devět farníků využilo nabídky, která byla adresována všem ve farnosti, a setkali se v pátek 26. ledna večer po mši svaté na faře, aby společně hledali, jakým způsobem budeme v naší farnosti letos prožívat postní a velikonoční dobu. Společná práce spočívala v naslouchání, mluvení, modlitbě, ztišení a společném rozlišování. Vše směřovalo k tomu, abychom v naší farnosti více prožívali zapojení a spoluzodpovědnost všech pokřtěných. Zároveň veškeré návrhy směřovaly k tomu, abychom ve farnosti učili vycházet ze sebe, přicházeli k druhým, svědčili o víře, o životě s Ježíšem.

Účastníci setkání se domluvili na následujícím:

Postní dobu chceme zahájit postní duchovní obnovou.

V postní době se zapojíme do sbírky potravin a drogerie na pomoc ukrajinským rodinám na Ostravsku.

Postem nás bude provázet farní i diecézní postní aktivita.

Po celý půst chceme, aby křížové cesty byly pravidelně v pátek po večerní mši svaté v kostele. Modlitba křížové cesty nabízí možnost širokého zapojení mnoha farníků. Aktuální a osobní zamyšlení při modlitbě je pak dobrou misijní školou, jak v modlitbě vycházet k lidem a k tomu, co aktuálně prožívají. Zapojíme se také do diecézních nedělních křížových cest pod širým nebem.

Připravíme adoraci v Getsemanské zahradě na konci obřadů Zeleného čtvrtku tak, aby se do ní se svými úmysly mohli zapojit všichni farníci. Modlitba bude spojena se svědectvím.

Chceme, aby společný zpěv při bohoslužbách vyjadřoval naše zapojení a spojení s ostatními. Toto zapojení chceme také prožívat při bohatých velikonočních obřadech.

Chceme v naší farnosti nabídnout novou formu modlitby, tzv. Cestu světla, která nás spojuje se Vzkříšeným Kristem. Křižová cesta nás spojuje s trpícím Ježíšem, Cesta světla nás sjednocuje s Kristovým vítězstvím a radostí.

Účastníci setkání společně mluvili i o dalších věcech, které ještě potřebují další přemýšlení a dopracování. Mluvilo se o proměně způsobu ohlášek při nedělních bohoslužbách, o využití opraveného schodiště před kostelem, o potřebě čerpat inspiraci v jiných farnostech a na akcích o evangelizaci, o navázání vztahů s křesťany v našem obvodu, kteří nepatří ke katolické církvi, a o samostatném setkání přípravy Noci kostelů 2024.

Autor: Petr Smolek
Foto: Milan Chudej