Zveme vás na roráty do farního kostela

V letošním adventu jsme se rozhodli slavit sobotní bohoslužby jako roráty. České pojmenování „roráty“ vychází z prvních slov latinského zpěvu „Rorate caeli de super“, česky „Rosu dejte, nebesa, shůry“. Roráty jsou ranní mše v době adventu, které mají zvláštní pozornost k Panně Marii. Jako Maria očekávala narození svého syna, stejně tak i my se s ní učíme v adventu očekávat Ježíšovo narození. Ranní mše slavené ještě za tmy odkazují na příchod Ježíše, který je světlem světa.

V naší farnosti je po tři adventní soboty, 9., 16. a 23. prosince, slavena mše svatá ve farním kostele v 7 h ráno. Formulář je vybrán z mešních textů o Panně Marii. Liturgie v potemnělém kostele začíná průvodem se svícemi, lucerničkami a českým zpěvem „Rosu dejte, nebesa, shůry“. Celá liturgie je pak slavena bez elektrického osvětlení kostela. Po mši svaté čeká na účastníky bohoslužby na faře prostá snídaně.

První rorátní mše už proběhla. Zbývají ještě dvě. Ať už s roráty zkušenost máte, nebo je to pro vás novinka, srdečně vás zveme.

Foto: Vojtěch Hlávka/Člověk a víra