Dvacítka farníků se ve čtvrtek 23. listopadu setkala v podvečer s o. Mariánem Pospěchou, farářem z Dolní Lutyně, který je v naší diecézi zodpovědný za službu lektorů. Bezmála dvouhodinové setkání bylo společným povzbuzením pro ty, kteří v naší farnosti čtou při bohoslužbách Boží slovo. Otec Marián nabízel nejrůznější úhly pohledu.
Služba číst Boží slovo při bohoslužbách pramení ze křtu věřících a případně z jejich biřmování. Křtem jsme voláni k životu s Bohem, biřmováním jsme povoláni vyjít k druhým. Zvláště biřmovaný člověk si má klást otázku: Co ze mě mají druzí? Co ze mě má církev? Co má ze mě Bůh? Co ze mě má farnost, jíž jsem součástí? Jednou z odpovědí může být právě to, že se člověk ve své farnosti zapojí do služby číst při liturgii. Nejde vlastně o čtení, ale o hlásání. Ježíš nás volá k tomu, abychom hlásali. Číst si můžeme každý sám doma a nikoho k tomu nepotřebujeme.
Ten, kdo při mších čte, na prvním místě hlásá Boží slovo. Boží slovo jednotlivce i celé společenství burcuje, proměňuje. Čtenář je ten, kdo na prvním místě Boží slovo potřebuje, protože je tím slovem v životě nesen. Ten, kdo hlásá a přijímá Boží slovo, přestává být tím, kým byl, a stává se tím, kým nebyl.
Jak být tedy konkrétně hlasatelem Boží slova ve službě čtení? O tom o. Marián mluvil z mnoha úhlů pohledu. Představil strukturu knih, ze kterých se čte (zde), přidal patnáct pravidel lektora (zde) a vše doplňoval spoustou postřehů a vyprávěními. Vše směřovalo k velké pestrosti, kterou dává Duch svatý. Ten nepotřebuje uniformitu, aby všichni čtenáři byli stejní. Duch svatý potřebuje otevřenost lektorů i posluchačů. Čtenářům dává dar umění, aby slovo nečetli jako jakýkoli jiný text, ale aby hlásali slovo živého Boha. Čtenář pak čte tak, aby se slovo Bible dotklo uší i srdcí posluchačů.
Děkujeme o. Mariánovi za jeho poutavé vyprávění i za odkaz na prohloubení na webových stránkách kulturaslova.cz. A těšíme se na to, až bude později na úrovni diecéze nabídnut obsažnější kurz pro lektory.
Fotografie zde.