Dnes, na Popeleční středu, vstupujeme do přípravy na velikonoční svátky. I v tomto jubilejním roce 2025 budeme znova slavit tajemství Kristovy smrti a zmrtvýchvstání. Když se dnes necháváme označit popelem na znamení naší pomíjivosti, hříšnosti, lítosti a pokání, směřujeme zároveň k velikonočnímu vyznání, že Kristus zlo, hřích a smrt překonal a že my na tomto vítězství máme mít podíl. Při bohoslužbě na Popeleční středu se modlíme, ať se naučíme statečně přemáhat zlo a konat dobro (vstupní modlitba), ať konáme skutky lásky a pokání, abychom si nežili sami pro sebe (modlitba nad dary), a ať věříme, že Bůh nám odpustí a vzkřísí nás k novému životu, jako vzkřísil svého Syna, Ježíše Krista (modlitba při svěcení popela).
Postní doba je vhodnou příležitostí k větší duchovní hloubce, k naslouchání Božímu slovu, k modlitbě, konání dobra, k postu. Nezačínáme od svých aktivit a plánů, ale od úžasu nad Božím jednáním. Když poznáváme, jak nás má Ježíš rád, máme chuť odpovědět na jeho lásku. Odpovídáme tím, co děláme pro něj a pro naše bližní. Jubileum 2025 nás pak provází, abychom v tom všem trpělivě kráčeli jako poutníci naděje.
V naší farnosti je doba postní spojená s doprovázením katechumenů, kteří budou o neděli Kristova zmrtvýchvstání pokřtěni. Obřad zařazení mezi čekatele prožijeme na první postní neděli, 9. března, při mši svaté v 9.30 ve farním kostele. O dalších postních nedělích pak modlitby za katechumeny (tzv. skrutinia). Postem nás tradičně doprovází modlitba křížové cesty (více zde). Postní duchovní obnova pro farnost bude v neděli 23. března odpoledne.
Ostravsko-opavská diecéze nabízí modlitební aktivitu na každý den postu (Žalmy naděje). Další podněty nabízí Malý průvodce postní dobou (více zde) nebo web a aplikace Postní kapky (více zde).
Přejeme všem požehnanou cestu až ke slavení velikonočních tajemství.
Autor: Petr Smolek
Foto: V. Hlávka/Člověk a Víra
Publikováno 5. března 2025