Souhrnná zpráva říjnové synody vyšla oficiálně v českém jazyce

Řádné generální shromáždění biskupské synody probíhalo v  Římě od 4. do 29. října 2023. Bylo součástí synodálního procesu, který v církvi probíhá od roku 2021 do roku 2024. Téma tohoto procesu zůstává stále stejné: „Za synodální církev: společenství, spoluúčast, poslání“. Na říjnovém shromáždění biskupské synody bylo 365 účastníků, z toho padesát žen, zhruba stejně tolik co kardinálů. Hlasovací právo měli nejen biskupové, ale také někteří svědkové procesu, kteří biskupské svěcení neměli, kněží, jáhni, řeholníci, řeholnice, laici.

Po téměř měsíci prací vydalo shromáždění biskupské synody dva výstupy. Prvním byl „List Božímu lidu“, který byl zveřejněn 25. října. Oficiální český překlad naleznete zde. Druhým výstupem jednání byla „Souhrnná zpráva“, kterou shromáždění odsouhlasilo v sobotu 28. října. Oficiální český překlad tohoto dokumentu byl vydán dnes a nachází se zde.

Souhrnná zpráva má tři části, které jsou rozděleny celkem do dvaceti kapitol. Každá kapitola je rozdělena do třech oblastí: body shody; otázky, kterým je třeba čelit; návrhy. Bude dále na jednotlivých biskupských konferencích, aby stanovily, jak se bude s textem dál pracovat s výhledem na závěrečné shromáždění biskupské synody, které se uskuteční v říjnu 2024. Na vyjádření české biskupské konference čekáme.