Kostel v Nové Vsi má nový zvon apoštola Bartoloměje

Druhá nejstarší církevní stavba v Ostravě, kostel sv. Bartoloměje v Nové Vsi, má od neděle 27. srpna nejmladší ostravský zvon. Ten nese na sobě reliéf svého patrona, svatého apoštola Bartoloměje, a prosbu „Svatý Bartoloměji, oroduj za nás“. Text doplňuje nápis s datací „Nová Ves 2023“.

Liturgická památka svatého Bartoloměje připadá na 24. srpna. Pouť tohoto světce se v Nové Vsi koná poslední srpnovou neděli. Letošní slavení bylo o to radostnější, že při něm proběhlo svěcení nového zvonu. Nový zvon byl požehnán během poutní bohoslužby. Jeho zvuk pak doprovázel modlitbu přímluv. Po poutní mši byl zavěšen do zvoničky a poprvé se ze svého místa rozezněl.

Kostel svatého Bartoloměje nemá věž. Střechu kostela převyšuje jen malá zvonička. Právě proto jsou rozměry zvonu velmi skromné: váha samotného zvonu je 40 kg, průměr v nejširší spodní části je 39 cm, ladění zvonu c/3. Zvon odlila ze zvonoviny zvonařská díla Jana Felczynského v polské Přemyšli jen 12 km od ukrajinských hranic. Veškeré práce na osazení a zprovoznění zvonu v našem kostele provádí pan Adam Bogocz z Karviné. Bude ještě pár dní trvat, než skončí práce na osazení, elektifikaci a zprovoznění zvonu. Celkové náklady budou cca 90 000 Kč. Veškeré finance si na nový zvon vybrali samotní farníci.

Starý zvon, který byl až dosud ve zvoničce kostela, najde své nové působiště na hřbitově v Píšti, kde místní staví novou zvoničku. Na rozdíl od našeho kostela, kde byl sice ve zvoničce zavěšen, ale nesmělo se s ním zvonit, protože jeho rozměry byly při pohybu větší než rozměry zvoničky, bude v Píšti jeho zvuk také slyšet. Ke starému zvonu nemáme žádné záznamy, nemá na sobě bohužel žádný text ani obrázek.

Děkujeme všem, kdo se zapojili do přípravy a realizace pouti. Některé fotografie ze slavnosti naleznete v naší fotogalerii, všechny snímky pak na webu spolu Člověk a víra. Za veškeré fotografie vděčíme panu V. Curylovi.

 

Foto: V. Curylo/Člověk a víra