Poděkování za dokončenou opravu schodiště

Srdečně vás zveme na bohoslužbu v neděli 12. května v 9.30 ve farním kostele, při které chceme děkovat Bohu i lidem za dokončenou opravu vstupního schodiště před kostelem. Mší svatou a slavnostním otevřením, které začne po mši v 10.40, chceme uzavřít léta příprav a samotné opravy schodiště. Zároveň chceme poděkovat všem lidem, kteří se nejrůznějším způsobem zapojují do farního života, podporují ho a utvářejí.

Opravu vstupního schodiště odsouhlasila farní ekonomická rada 4. listopadu 2020. To už měla za sebou průzkum betonové konstrukce schodiště (foto) i brigádu, při které byla odstraněna keramická dlažba (foto). Horní pochozí vrstva na podestách a hlavně vnitřní železobetonová konstrukce byly v takovém stavu, který vyžadoval velký zásah. Projekční činnosti se ujal Jiří Fidler. Před samotnou opravou bylo potřeba dořešit ještě majetkové záležitosti, protože horní část schodiště byla na pozemku, který patřil ke kostelu. Spodní část schodiště byla na pozemku Městského obvodu Mariánské Hory. Kvůli covidové a navazující ekonomické krizi spojené s prudkým nárůstem cen ve stavebnictví nebylo možné provést opravu schodiště jinak než na etapy.

Stavební práce na první etapě začaly v srpnu 2022. Svépomocí jsme odstranili betonovou vrstvu na pískovcovém soklu v průčelí kostela (foto). Stavebni firma Demontstav pak do konce října provedla bourací práce na části železobetonové konstrukce schodiště. Byla zbudovaná kanalizace na odvod dešťové vody. Obvodová zeď kostela byla zaizolována. Přibyla nová zeď, která umožnila vybetonování prostoru pod horními stupnicemi. Celý dřívější dutý prostor pod horní podestou byl zasypán a zhutněn (foto).

Během druhé etapy dostala horní podesta schodiště finální pochozí vrstvu. Žulová dlažba byla položena v kombinaci z mramorovou kostkou. Podesta byla doplněna odvodňovacími žlaby. Veškeré práce byly provedeny firmou K2 v březnu 2023 (foto). Pro velkou finanční náročnost jsme si nebyli jistí, kdy budeme moci celou opravu dokončit.

Třetí a závěrečná etapa byla zahájen 11. března 2024 a skončila 26. dubna 2024. V závěrečné etapě firma Držik provedla všechny zbývající práce. Spodní podesta byla rozebrána a bylo položeno nové podloží. Na něm pak byla položena finální pochozí vrstva, kterou opět doplnily žlaby na odvod dešťové vody. Veškeré stupnice celého schodiště byly očištěny, spáry byly zatmeleny. Byly opraveny zídky v rozích schodiště i před vstupy na kůr. U těchto vstupů byla přeskládána dlažba (foto).

Celá oprava schodiště tak byla dokončena po 21 měsících. Celkové náklady na opravu dosáhly 4,1 milionu korun. Děkujeme Městskému obvodu Mariánské Hory a Hulváky, který v průběhu let podpořil rekonstrukci schodiště částkou 600 000 Kč. Příspěvek 500 000 Kč jsme dostali od Moravskoslezského kraje. Děkujeme všem farníkům a mnoha dalším dárcům, bez kterých by tato oprava nebyla možná.

Jsme rádi, že jsme opravou vytvořili bezpečný a krásný prostor před kostelem, který je zároveň veřejným prostorem Stojanova náměstí. Schody budou přirozeným místem setkávání. Ať vydrží dlouho a slouží mnoha lidem.

Autor: Petr Smolek
Foto: Farní archiv